Reumanuoret viettivät 4.-6.11.2016 viikonloppua Paimion leirikeskus Rantsilassa. Oli upeaa nähdä niin vanhoja tuttuja kuin uusiakin kasvoja. Ihanaa että joukkomme kasvaa. Reumanuorten porukassa, oli kaikkien kanssa ennestään tuttu tai ei, olo on aina yhtä kotoisa. Ei tarvitse esittää mitään ja kun puhuu sairaudestaan, tietää että toinen tosissaan ymmärtää. Vaikka läheisistä ihmisistä löytyisikin heitä, jotka tukevat taistossa reumasairauden kanssa, vain toinen samojen asioiden kanssa kamppaileva voi todella tietää, miltä toisesta tuntuu. Siksipä tapahtumiemme ja koko yhdistyksemme tärkein teema on VERTAISTUKI. 🙂

Tapahtumaan sisältyi paljon aktiviteettia ja mukavaa yhdessä oloa. Tämän jutun lopussa on muutama tapahtumassa otettu valokuva. Mikäli olit tapahtumassa ja haluaisit kirjoittaa blogitekstin siitä ja/tai jakaa ottamiasi kuvia, ota yhteyttä Suomen Reumanuorten infon sähköpostiin info(at)suomenreumanuoret.fi . Lisäksi mikäli sinulla on muita juttuideoita, otamme vierailevia tähtiä blogiimme kirjoittajaksi erittäin mielellämme.

Tapahtuman ohessa pidettiin myös kokous, jossa muiden asioiden muassa valittiin hallituksen jäsenet ja puheenjohtaja ensi vuodelle. Muu hallitus tarkentuu myöhemmin, mutta puheenjohtajaksi vuodelle 2017 tulee tapahtumavastaavamme Anni Suominen. Itse jätän puheenjohtajan homman näin parin vuoden pestin jälkeen ja siirryn sivuun jatkaen hommia varapuheenjohtajana. Kiitokset näin puheenjohtajan ominaisuudessa parista viime vuodesta, jotka olivat koko yhdistyksemme ensimmäiset.

Lisäksi ajattelin tässä tekstissä mainita, että koska täytän piakkoin 27 vuotta, on minulla siis täynnä neljännesvuosisata reuman kanssa eläen. Olen aina sanonut, että olen onnekas kun sain diagnoosin jo pikkuisena. En tiedä miltä tuntuisi olla terve, enkä joutunut miettimään uusiksi harrastuksia tai uravalintoja. Ja koska Heinolan Reumasairaalassa minulle löydettiin vuosia sitten ”se oikea” lääkitys reuma pysyy lähes remissiossa. Pystyn jopa tekemään unelmatyötäni hevostallilla, vaikka se onkin fyysisesti todella raskasta. Toki se, että pidän työstäni niin paljon vaikuttaa varmasti siihen, että jaksan hyvin enkä koe edes olevani juurikaan kipeä. Mieli pysyy virkeänä ja asenne positiivisena 🙂

Mukavaa talvenaikaa kaikille, älkää kompuroiko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA